Skisafari w Val di Sole

Skisafari w Val di Sole

Jeśli planujesz wyjazd tygodniowy na narty, raz w roku, w towarzystwie dobrych narciarzy (również młodzieży i dzieci), to pewnie dobrym wyborem będzie tak zwane skisafari. W ramach skisafari biura podróży oferują codzienne dojazdy autobusami lub busami na różne stoki. Oczywiście skisafari można też zorganizować na własną rękę dojeżdżając samochodem lub korzystając ze skibusów.

Opcja powala też na wybór lepszego hotelu (ze spa i basenem) dalej od stoków i tym samym w mniejszym budżecie.

Polecam również taką formę wypoczynku tym, którzy po raz pierwszy udają się na narty do Włoch. Zobaczycie jakie stoki Wam odpowiadają i być może kolejny raz przyjedziecie na jeden z nich.

W lokalizacji Val di Sole (region Trentino – Alto Adige) w ramach skisafari poszusować można na takich stokach jak:

Marilleva-Pinzolo

Start ze stacji Daolasa (Marilleva) i jazda na trasach Marilleva, a dalej można przebić się na prawo na Pinzolo. Można też jechać na lewo na trasy Madonna di Campiglio i dalej do góry na Passo Grostè. Trzeba jednak pamiętać, że powrót z Madonny na Marillevę to ok. godzinna wyprawa, stąd biura podróży podwożą też z drugiej strony góry do samej Madonny. Można też wystartować ze stacji Marilleva 900 (jest tu mniejszy parking, tylko dla osobówek). Mapkę ośrodka znajdziesz tu.

Mapka drogowa okolicy Marilleva

Madonna di Campiglio

Busy podjeżdżają aż na parking pod Passo Grostè. Na lewo (patrząc na mapę) Passo Grostè, na prawo obszar Campiglio i dalej Marilleva. Polecam też zejść do miejscowości. Nie dość, że miejscowość śliczna, to jeszcze jest tam kilka sklepów z kolorową odzieżą narciarską i snowboardową oraz sprzętem.

Ośrodek Madonna di Campiglio to ok. 150 km tras.  Tutaj wraz z instruktorką narciarską Anią wybrałam najlepsze z nich.

Passo Tonale-Ponte di Legno-Presena

Start z parkingu spod pomnika upamiętniającego poległych w II wojnie światowej (przedstawiającego Chrystusa Zmartwychwstałego). Na prawo kompleks narciarski Passo Tonale (ładnie nasłonecznione stoki). Patrząc przodem na Passo Tonale najbardziej na prawo Passo dei Contrabandieri (Przełęcz Przemytników) – długa bardzo ciekawa trasa ora przyjemny bar z tarasem. Natomiast najbardziej na lewo można wsiąść do gondoli „Paradiso” i pojechać na lodowiec Presena (świetna czarna trasa z samej góry) lub przejechać nad miejscowościami kolejką do kolejnej miejscowości Ponte di Legno (trasy narciarskie w lesie).

Tu znajdziesz mapkę Passo Tonale oraz cennik karnetów – Superskirama  obowiązuję na wszystkie wyciągi w Val di Sole.

Pejo 3000

Wjazd kolejką linową na wysokość 3000 m (najwyższa kolejka w regionie Trentino-Alto Adige). Piękna trasa prowadząca aż do Pejo Fonti (1400 m). Długość trasy to ok. 8 km.

Mapka całego ośrodka. O Pejo 3000 poczytasz też tu.

Doskonałą lokalizacją do mieszkania podczas skisafari w Val di Sole jest Cogolo di Pejo, położone pośrodku doliny – ok. 15 km do Marillevy/stacji Daolasa (trochę bliżej jest do stacji Marilleva 900, ale parking jest nieco mniejszy), ok. 20 km do Passo Tonale/Ponte di Legno, ok. 5 km do wyciągów Pejo3000 w Pejo Fonti. Można też mieszkać w samym Pejo Fonti przy wyciągu Pejo 3000, wtedy o 5 km zwiększy się odległość do Marillevy (Daolasy) i tak samo o 5 km odległość od Passo Tonale.

W ramach karnetu Superskirama można też pojeździć na Paganelli (oddalona o ok. 60-80 km). O Paganelli napisałam tutaj.

Tekst: Kasia Münnich

Zdjęcie: Ania Münnich „Ania na Fis 3-Tre, Madonna di Campiglio”

Rate this post