5 stoków w tydzień. Skisafari w Südtirolu.

Skisafari w Südtirolu

O idei skisafari pisałam już tutaj. Generalnie chodzi o to, żeby wyjeździć się na jak największej ilości stoków. Opcję polecam dobrym narciarzom, którzy lubią odkrywać nowe trasy. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla słabiej jeżdżących narciarzy. W ich przypadku lepiej byłoby jeździć po trasach, które już znają.

W Südtirolu (po włosku Alto Adige, po polsku Tyrol Południowy lub Górna Adyga) na jednym karnecie Dolomiti Superski można jeździć na ponad 1200 kilometrach tras w 12 ośrodkach. Poniżej propozycja na 6 dni. Na każdy stok poświęcamy 1 dzień. Do objechania kilkaset kilometrów tras w pięciu ośrodkach. Proponuję, żeby w ostatni dzień powtórzyć stok, który najbardziej nam się spodobał.

Val Gardena (Gröden)

Startujemy z St. Cristina. Val Gardena razem z Alpe Siusi pozwala szusować na 179 km tras, dalej można się przebić na Sella Ronda, co daje w sumie 500 km tras. Objechanie Sella Rondy, czyli największej karuzeli narciarskiej w Europie, trwa około 4 godziny. Żeby wyrobić się w czasie lepiej Selle Rondę objeżdżać, startując z Corvary (Alta Badia). Tutaj znajdziecie fajną mapkę Sella Rondy.

Sella RondaAlta Badia/Sella Ronda

Startujemy z Corvary, praktycznie od razu rozpoczyna się karuzela narciarska Sella Ronda. Do przejechania 26 kilometrów tras (całościowy dystans to 40 kilometrów). Można szusować w dwóch kierunkach tym zgodnym z ruchem wskazówek oznaczonym na pomarańczowo i tym przeciwnym do ruchu wskazówek zegara oznaczonym na zielono. Kierunek „pomarańczowy” uchodzi za przyjemniejszy. Trasa jest świetnie oznaczona i raczej trudno jest się zgubić. Trzeba pamiętać, ze objechanie dobremu narciarzowi zajmuje około 4 godzin. Jeździ się w koło i oczywiście do pewnego momentu można zawrócić, potem lepiej już jechać dalej. Plan stoków Val Gardena-Alpe Siusi oraz Alta Badia/Sella Ronda znajdziesz tutaj.

KronplatzKronplatz (Plan de Corones)

Zaczynamy w Riscone (niem. Reischach) i mamy do dyspozycji ponad 100 km tras. Trasy szerokie, doskonałe na jazdę carvingową lub na snowboardzie. Trasy nie są zalesione. Można też startować z miejscowości Piculin (uwaga, z powrotem trzeba będzie wrócić ostrą czarną trasą). Plan stoku znajdziesz tutaj.

 

 

Plose

Mniejszy ośrodek narciarski ponad miastem Brixen (wł. Bressanove), 43 km tras. Ze szczytu rozpościera się piękny panoramiczny widok na Dolomity, Alpy i Dolinę Isacro. Znajduje się tu trasa Trametsch – najdłuższa trasa zjazdowa w Südtirolu/Górnej Adydze, gwarantująca 9 km szaleństwa! A zjeżdżając z góry można odwiedzić Brixen – prześliczne malownicze miasteczko z ryneczkiem na którym można wypić wspaniałe włoskie espresso. Plan stoku jest tutaj.

Gitschberg Jochtal

Również mniejszy ośrodek z przepięknym widokiem na Dolinę Eisack, 51 km tras. Zaciszny i kameralny ośrodek, ale ja się wyjeździłam. Składa się z dwóch części Gitschberga i Jochtalala.

 

 

Gdzie mieszkać, żeby objechać wszystkie trasy?

Fajnym miejscem do mieszkania będzie miejscowość Naz-Sciaves (niem. Natz-Schabs), dysponująca bardzo dobrą bazą hotelową. Dużo hoteli 4-gwiazdkowych z basenami i kompleksami saunowymi. Hotele położone są w sadach jabłecznych. Będziecie się czuć jak w Toskanii, tylko zamiast winnic, będą sady.

Polecałabym wybrać się do Südtirolu samochodem. Region leży tuż przy granicy austriackiej (zaraz a przełęczą Brennero). Do Naz-Sciaves z Warszawy jest ok. 1300 kilometrów (przez Wrocław, Lipsk) i dojeżdżać na stoki samochodem lub poszukać takiej opcji w biurach podróży (które proponują dojazdy na miejscu).

Naz Sciaves leży w miarę centralnie. Tutaj znajdziesz informacje o miejscowości. Na Plose (17 km), Gitschberg Jochtal (15 km) czy do Val Gardeny (St. Cristina) jedzie się autem max. 30-40 minut.Na Kronplatz jest nieco dalej – ok. 30 km. Do Alta Badia (Riscone) to ponad godzina drogi. Na Gitchberg Jochtal z Naz Sciaves jeździ również skibus. Tutaj można znaleźć rozkład.

Można też nieco zmodyfikować skisafari (do dwóch największych ośrodków) i mieszkać przy Kronplatzu w Riscone (Reischach) albo w Brunico (Bruneck). Wtedy z Kronplatzu do ośrodka Alta Badia/Sella Ronda jeździ skibus. Tutaj można znaleźć rozkład.

Tekst i zdjęcie wyróżniające: Kasia Münnich

Zdjęcia w treści: IDM Südtirol / Alto Adige

Rate this post