Przewodnicy bez granic: jak nazywa się barceloński Mikołaj?

Nagrywam do projektu „Przewodnicy bez Granic” – odpisała mi kilka tygodni temu Maja Krajnowska, przewodniczka po Rzymie – nie mogę teraz rozmawiać. Zaintrygowała mnie. Pomyślałam, że koniecznie muszę się coś więcej dowiedzieć o tym projekcie.

Polscy przewodnicy rozrzuceni po całym świecie wykorzystali moment – zamrożenie turystyki z powodu koronawirusa. W kwietniu powstał projekt „Przewodnicy bez Granic”. Szczegóły tutaj.

„Przewodnicy bez Granic” – projekt z Barcelony

Pomysł urodził się w Barcelonie. Pięciu pierwszych przewodników Agata,  Ewelina i Sebastian z Hiszpanii, Marcelina z Kolumbii i Martinho z Portugalii założyło platformę wiedzy i zaprosiło do projektu innych przewodników z całego świata.   

Na platformie tworzą quizy. Obejrzałam próbny i pytania dotyczące Portugalii i Hiszpanii nie są oczywiste, bo jak nazywa się tradycyjny barceloński Święty Mikołaj czy muzyka portugalskiej duszy? Muzyka, która opowiada o tęsknocie za mężczyzną, który wyszedł i nie wrócił jak na video tłumaczy Martinho. Pewnie niektóre powiedziałyby: świetnie, że nie wrócił:) I tęsknota mogłaby stracić sens.

Quiz to nie tylko sposób na sprawdzenie wiedzy, ale też wsparcie przewodników, którzy teraz nie pracują w zawodzie. Quizy są płatne – za jeden można zapłacić 15, 50 lub 100 złotych. Kwota jest formą cegiełki.

Włochy reprezentują przewodniczki z Florencji, Rzymu i Sardynii

W projekcie „Przewodnicy bez Granic” Włochy są reprezentowane przez 3 przewodniczki. Małgosia Górska oprowadza po Florencji, Maja Krajnowska po Rzymie i Watykanie, a Beata Garncarska po Sardynii.  Kim są?

Z wiedzy o Florencji odpyta Was Małgosia Górska

Małgosia Górska jest jest licencjonowanym przewodnikiem po Florencji,  w której mieszka już 21 lat. Kultura i atmosfera tego miasta zauroczyły ją całkowicie i tu odnalazła swoje miejsce na Ziemi. Odwiedźcie stronę Małgosi i jej fanpejdż.

Jeszcze na studiach na tutejszym uniwersytecie poznałam niesamowite zabytki i historie tego miasta i żaden film czy książka nie odda uroku Florencji. Trzeba tutaj przyjechać, żeby poczuć wyjątkowość tego miasta – mówi Małgosia.

Rzym to niezastąpiona Maja Krajnowska

Maja Krajnowska mieszka w Rzymie już 10 lat, a we Włoszech o wiele dłużej. Jest licencjonowaną przewodniczką po Rzymie i Watykanie oraz pilotem wycieczek.  Rzym – to jej spełnione marzenie. Stara się tak oprowadzać swoich gości i turystów, aby zakochali się w Wiecznym Mieście tak jak ona niegdyś i chcieli znowu wrócić, bo przecież do Rzymu wraca się zawsze.  Strona i fanpejdż Mai.

Mimo, że Panteon jest bardzo popularny, to jest to moja ulubiona budowla w Rzymie. Cud architektury antycznej. Jak to możliwe, że w tamtych czasach, był umysł, który wymyślił coś tak niesamowitego. A my nie znamy nawet jego nazwiska…   mówi Maja.

Sardynia – Beata Garncarska

Beata Garncarska na Sardynii odnalazła swoje miejsce na ziemi. W pięknej Italii mieszka już prawie od 20 lat, pomimo że miał to być jeden z wielu przystanków w podroży dookoła świata. Zna i wie, gdzie znaleźć najlepsze kulinarne skarby, ponieważ od lat jest członkinią slow food i często bierze udział w targach z produktami z sardyńskim. Uwielbia sardyńskie wina i rzemieślnicze piwa, dlatego, aby móc  je bardziej docenić uczęszcza na kurs na sommeliera.

W wolnych chwilach fotografuje, podróżuje, pisze i uaktualnia przewodniki m.in. dla wydawnictwa  Bezdrożne i Pascala, ale marzy o własnym.  Strona i fanpejdż Beaty.

Przewodnicy bez Granic: Beata z Sardynii
Podczas naszych wędrówek po Sardynii nigdy nie brakuje pysznych lokalnych produktów i sardyńskich win. A taką lampką wina, tutaj słynne vermentino z Gallury, dekorujemy lub kończymy wiele naszych wypraw 🙂 A chent’annos czyli 100 lat lub jak wolicie zdrówko i do zobaczenia na Sardynii! Dodaje Beata.

Tekst i zdjęcia „Przewodnicy bez Granic”: Maja Krajnowska, Małgosia Górska, Beata Garncarska

Przeczytajcie też:

Jeszcze będę tęsknić za tą ciszą i spokojem – Maja Krajnowska o dzisiejszym Rzymie

Rate this post