Pejo 3000: stoki z dala od tłumów

Pwejo3000

To niewielka stacja narciarska (16 km tras) dla tych, którzy chcą spędzić spokojny urlop z dala od tłumów i kolejek. I mieszkać przy samym stoku w Pejo Fonti.

Jest to jeden z najstarszych alpejskich ośrodków narciarskich. Każdy narciarz chociaż raz w życiu powinien spróbować swoich sił w takim ośrodku „starego typu”.

Dobra baza na wypady po Val di Sole

Warto też, odwiedzić ośrodek jeśli planujemy „skisafari” po całej dolinie Val di Sole lub jeśli na narty wybieramy się wczesną wiosną w marcu – ośrodek położony jest bardzo wysoko i bardzo długo utrzymują się świetne warunki.

Wysoko i atrakcyjnie – dla dobrych narciarzy i dla dzieci

Jest tu jedna z najdłuższych nartostrad w Val di Sole, w górnej części może stanowić wyzwanie dla dobrych narciarzy.

Jest tu też funpark dla dzieci z fajnymi atrakcjami (tunele śnieżne i pianino, które gra w momencie „najazdu”) – trasy najdalej na prawo 7 i 8, patrząc na mapkę stoków.

Najdłuższa nartostrada w Val di Sole

Do góry wyjeżdżamy z miejscowości Pejo Fonti. Najpierw gondolą (z wysokości 1400 m n.p.m.), a później należy przesiąść się na nowoczesną, przeszkloną kolejkę linową Pejo 3000 (Funivia Pejo 3000). Oddana do użytku w 2011 roku, to najwyżej położona kolejka w regionie Trentino – Alto Adige. Kolejką może wyjechać do góry równocześnie 100 osób. Różnica poziomów to 1000 m (z 2000 m na 3000 m n.p.m.). W zimie kolejka jeździ co około 5-7 minut.

Z 3000 zjeżdżamy trasą Val della Mite (piękna prawdziwie czerwona trasa), a dalej możemy zjechać na sam dół (dalej czerwoną trasą) na wysokość 1400. Razem ok. 8 km. To jedna z najdłuższych tras w Val di Sole. Jedna z moich ulubionych. Nigdy nie ma tu tłumów. A jak chwilę poczekamy i przejadą ci, który wyjechali z nami kolejką, będziemy sami.

Trasa jest szeroka szczególnie w dolnej części, zatem świetna na jazdę carvingową czy snowboard. Górna część raczej dla lepszych narciarzy, ze względu na spore nachylenie, przewężenia i „górskie” warunki pogodowe – jest wysoko, zatem może bardzo wiać, szczególnie dotkliwie przy dużych opadach śniegu. Dół trasy (od Tarlenty na wysokości 2000 m n.p.m., czyli wysokości, gdzie wjeżdża gondolka z dołu) według mnie jest łagodniejszy, a przynajmniej bardziej zaciszny, bo biegnie przez las.

Panoramiczny widok

Ze szczytu Pejo 3000, z tarasu widokowego rozpościera się przepiękny panoramiczny widok na masywy górskie: Adamello, Presanella, Dolomiti del Brenta oraz Marmoladę.

Kozice górskie

Jadąc kolejką na Pejo 3000 można podziwiać prawdziwie alpejski skalny widok. Z pewnością uda nam się wytropić wzrokiem czarne kozice górskie. Te konkretne z Val di Pejo uwielbiają przesiadywać na urwisku skalnym. Jak to mówią z zachwytem Włosi „Che meraviglia! (cudownie!)”.

Jedzenie

Oczywiście jak w każdym włoskim kurorcie w Alpach jedzenie jest bardzo dobre. Tym razem polecam restaurację i pensjonat Rifugio lo Scoiattolo (Wiewórka), przy górnej stacji dolnej gondoli.

Wypożyczalnia i serwis narciarski

Pod dolną stacją znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, podobnie jak w większości kurortów można wypożyczyć różnego rodzaju narty od topowych modeli z danego sezonu po modele dla początkujących.

Tekst i zdjęcia: Kasia Münnich

5/5 - (1 vote)