Pejo Fonti: 7 powodów dla których warto tu przyjechać

  1. Przy samym wyciągu

Pejo Fonti to jedna z moich ulubionych miejscowości narciarskich. W sam raz dla tych, którzy chcą być o 8.30 na stoku – z każdego hotelu jest blisko na stok (Pejo 3000), nie dłużej niż 10 minut spacerem! A także dla tych, którzy chcą urozmaicić sobie wyjazd i przejechać się na inne stoki w Val di Sole (Madonna di Campiglio – Marilleva czy PontediLegno-Tonale). Pejo Fonti jest dobrą bazą wypadową na takie skisafari. O skisafari w Val di Sole, przeczytacie też tutaj.

  1. Z dala od tłumów

Polecam tym, którzy chcą spędzić spokojny urlop z dala od tłumów w niewielkim, ale zadbanym kompleksie narciarskim. W praktyce w Pejo Fonti jest kilka hoteli, niewielki pasaż handlowy – jakieś cztery sklepy (niewielki prywatny spożywczy, dwa sportowe i kosmetyczny), restauracja i bar oraz centrum spa, specjalizujące się w zabiegach z pogranicza medycyny sportowej i estetycznej. Poza tym lasy i łąki, będące częścią parku krajobrazowego Parco dello Stelvio.

  1. Unikatowy mikroklimat

Pewnie ze względu na unikatowe połączenie wysokości (1400 m n.p.m.) oraz położenie w dolinie pomiędzy takimi szczytami jak Monte Vioz (3644 m n.p.m.), panuje tu wyjątkowy mikroklimat. Powietrze jest krystaliczne i jest zawsze zimniej, i bardziej górsko niż w położonym nieco niżej Cogolo di Pejo (1200 m n.p.m.) czy przykładowo Commezzadurze czy Mezzanie (leżą przy głównej drodze przez Val di Sole w pobliżu stacji Marilleva/Daolasa). Nie ma już dróg przejazdowych, a nawet pobliska rozlewnia wód mineralnych (w Cogolo di Pejo) zasilana jest ekologiczną energią pochodzącą z biomasy.

  1. „Pejo” – najczystsza woda

Pejo Fonti słynie wód mineralnych. Woda mineralna Pejo pozyskiwana jest na wysokości 1393 m n.p.m. ze źródła u podnóża lodowców masywu Ortles-Cevedale leżącego na terenie Parco dello Stelvio. Woda Pejo butelkowana jest dokładnie taka jaka wypływa ze źródła (nie jest rozcieńczana). To „lekka” woda najwyższej jakości. Zawiera niewielką ilość soli mineralnych, stąd klasyfikowana jest jako oligomineralna, oraz ograniczoną zawartość sodu. Wspiera przemianę materii, a także jest idealna dla osób na diecie niskosodowej oraz z problemami układu moczowego (ze skłonnością do kamieni nerkowych).

  1. Kosmetyki „Pejo” prosto z Alp

Na bazie tej wody robione są kosmetyki wykorzystywane w termach Pejo (Pejo Terme w Pejo Fonti) oraz wszystkie zabiegi, które są tu wykonywane. Jest ich sporo począwszy od kuracji wodnych, błotnych czy masaży. W termach Pejo jest też niewielki basen (15 m x 7 m). Można chodzić na aerobik wodny lub rowery. Centrum w okresie zimowym (w zależności od sezonu) otwarte jest co najmniej od 14.00 lub 15.00 do 19.00, w środy przez cały dzień.

  1. Dziecięce parki śnieżne

Pejo Fonti to również super miejsce na wyjazd z dziećmi. W okolicy górnej stacji gondolki (Tarlenta, okolice restauracji Scoiattolo) oraz przy wyciągach najdalej wysuniętych na prawo są śnieżne parki zabaw. Park przy Tarlencie przygotowany jest dla najmłodszych, natomiast ten najdalej na prawo dla już jeżdżących starszych dzieci i nastolatków (pianino, które gra jak się na nie najeżdża, robi wśród nich furorę).

  1. Niedrogie hotele

Baza hotelowa w Pejo Fonti jest nieco skromniejsza niż w innych miejscowościach. Głownie hotele 3 – gwiazdkowe. Od bardzo skromnych, ekonomicznych, ale przytulnych i z prostym, aczkolwiek smacznym jedzeniem tj. Hotel Zanella po większe hotele z rozbudowanym ogrodem dla dzieci tj. Rosa degli Angeli.

Jednak jeśli chcecie mieszkać w super 4-gwiazdkach z rewelacyjnym jedzeniem, to polecam hotele w niżej położonym Cogolo di Pejo np. świeżo rozbudowany Hotel Kristiania. Cogolo di Pejo jest dużo większą miejscowością, atutem jest dobre położenie: 5 km do wyciągów Pejo 3000 i około 15 km do stacji Daolasa/Marilleva.

5/5 - (1 vote)