Najlepsze miejscowości wokół stoków Paganella. Którą wybrać?

Andalo

Jak już wybierzemy stok, na którym będziemy jeździć, trzeba zdecydować się na miejscowość, gdzie będziemy mieszkać. To nie jest takie oczywiste. W Dolomitach i Alpach stoki są rozległe. Jest na nie blisko z różnych miejscowości.

W przypadku Paganelli, dolne stacje wyciągu znajdują się w dwóch oddalonych od siebie o około 5 km miejscowościach: Andalo i Fai della Paganella. Z innych, niedaleko położonych miejscowości tj. Molveno i Cavedago, na wyciąg można dojechać skibusami.

Wybór miejscowości, gdzie będziemy mieszkać, zależy od tego jak zamierzamy spędzać czas po zejściu ze stoku, czy zależy nam na tym, żeby stok mieć pod samym nosem, czy możemy dojeżdżać skibusami oraz czy wszyscy będą jeździć na nartach.

Andalo

Dolna stacja gondolki

Andalo to średniej wielkości urokliwe miasteczko górskie. Jest w nim wszystko, żeby ciekawie spędzić urlop. Z centrum miasteczka staruje gondola. Jest tam też wystarczająco duży, częściowo zadaszony i bezpłatny parking. Nigdy nie miałam problemu ze znalezieniem na nim miejsca. Z każdego zakątka miasteczka na stok można dojechać skibusami (kursuje kilka linii oznaczonych kolorami). Informacje o skibusach znajdziecie tutaj.

W pobliżu dolnej stacji gondoli jest kilka wypożyczalni narciarskich oraz serwisy. Jak w większości włoskich wypożyczalni, znajdziemy tu przekrój nart od topowych do początkowych. Koszt wypożyczenia średniego sprzętu na tydzień to ok. 100 -130 euro. Wypożyczenie nart topowych (najwyższych, tegorocznych modeli) to ok. 50 euro dziennie. Jeżeli chodzi o sprzęt snowboardowy, to wybór jest mniejszy. Generalnie we włoskich wypożyczalniach spotkałam się ze średnimi modelami desek i butów snowboardowych (maksymalnie flex 6 na 10 możliwych).

Zakupy

W miasteczku jest spory relatywnie tani market spożywczy CONAD, kościół, kilka barów oraz dyskoteka, sklepy z ubraniami i niezłym sprzętem sportowym (głównie wysokie, topowe modele butów i nart włoskiej marki Nordica, kurtki i spodnie włoskich firm Colmar i CMP). Są także pizzerie. Ja osobiście polecam pizzerię Romantica – powyżej CONADA.

Basen, lodowisko i spa

Nie brakuje też dużego kompleksu sportowego z basenem olimpijskim, centrum spa oraz dużym lodowiskiem krytym. Centrum spa oferuje m.in. masaże, zabiegi estetyczne, sauny fińskie oraz łaźnie tureckie.  Więcej informacji o kompleksie AcquaIn znajdziesz tutaj. Wybierając się do centrum sportowego warto zabrać ze sobą Andalo Card.  Karta uprawnia do zniżek. Można ją otrzymać bezpłatnie w hotelach. Trzeba się o nią upomnieć! Tutaj lista zniżek w sezonie zimowym. („Sconto” lub „ridotto” oznacza zniżkę bądź cenę biletu po zniżce).

W centrum sportowym znajduje się również centrum kongresowe. Można tu organizować wyjazdy motywacyjne oraz konferencje czy szkolenia.

Animacje w centrum

Na ryneczku w centrum miasta konsorcjum turystyczne Andalo organizuje animacje. Gra muzyka, są koncerty. Za ok. 2 euro można napić się grzanego wina lub herbaty. W sezonie organizowane są całodniowe wycieczki do Innsbrucka (oddalony ok. 2 godziny jazdy samochodem). Polecam jednak przejechać się do Trydentu (na co najmniej pół dnia) oraz do Molveno (na co najmniej 2 godziny).

Hotele

Andalo dysponuje rozbudowaną bazą hotelową – głównie hotele 3-gwiazkowe superior (ze spa hotelowym), a także nieco słabsze 3-gwiazdkowe i lepsze 4-gwiazdkowe. Są też apartamenty oraz niewielka pralnia samoobsługowa. Dużo hoteli znajduje się przy samym wyciągu. Z każdego hotelu można dojechać na wyciąg skibusem (kursuje klika linii skibusów).

O innych atrakcjach w Andalo przeczytasz też tutaj.

Fai della Paganella blisko wyciągu

Fai della Paganella to niewielka miejscowość górska z dobrą bazą hotelową. W prawdzie oferuje mniej atrakcji niż samo Andalo, ale położona jest kilka kilometrów bliżej od autostrady A22 (Brennero-Modena). Z Fai della Paganella startuje wyciąg – 4-osobowe krzesełka z zamykaną kopułą. Wyciąg łączy się z dwoma kolejnymi, którymi można wyjechać na sam szczyt Paganelli i zjechać 7-kilometrową nartostradą. Pod kolejką jest parking.

Przepiękne jezioro w Molveno

Molveno to miejscowość urokliwie położona nad jeziorem o tej samej nazwie (Lago di Molveno) zasilanym przez szereg strumyków górskich spływających z pobliskich gór. Wypływa z niego rzeka Rio Lambin, która łączy się z rzeką Sacra, będącą dopływem Jeziora Garda (oddalonego o około 50 km na południe od Molveno). Wokół jeziora jest przepiękny park. W Molveno jest dość dobra baza hotelowa oraz całoroczny camping z domkami campingowymi. Do wyciągu w Andalo (ok. 5 km) można dojechać skibusami, które w sezonie kursują co około godzinę.

Cavedago

Hotelu warto również poszukać w Cavedago, które jest oddalone o około 5 km od dolnej stacji wyciągu w Andalo, Do wyciągu można dojechać skibusami, które w sezonie kursują co około godzinę.

Hotele w okolicach Paganelli można znaleźć tutaj.

Tekst i zdjęcia: Kasia Münnich

4.5/5 - (2 votes)