Nie tak dawno pisząc artykuł dla popularnego serwisu finansowego (przeczytacie go tutaj), zastanawiałam się czy jest coś czego nie lubię we Włoszech? Możecie nie dowierzać, ale niestety tak! Czasem narzekam na brak technologii: lepszego zasięgu, płacenia kartami oraz szybszego i tańszego internetu mobilnego.
Dlatego kiedy jeden z czytelników bloga spytał co zrobić jeśli skończy się internet mobilny we Włoszech, pomyślałam: przede wszystkim robić wszystko, żeby się nie skończył. Koszty dokupienia internetu w Italii są wysokie przynajmniej w porównaniu z pakietami w Polsce. W lecie tego roku za pakiet 50 GB, który działał 1,5 miesiąca – po czym skończyła się jego ważność, nie giga i trzeba by było przedłużyć na kolejny miesiąc – płaciłyśmy w sklepie TIM 40 euro. Była to niezła oferta. O ile dobrze pamiętam, to za podobną kwotę można też było wybrać pakiet z większą ilością gigabajtów, ale wtedy z internetu trzeba by było korzystać przede wszystkim w nocy. We Włoszech są takie rozwiązania – część giga do wykorzystania w dzień i część do wykorzystania w godzinach nocnych.
Zatem jak mieć internet mobilny we Włoszech?
Trzeba oszczędzać internet mobilny i jak najczęściej korzystać z wi-fi,
We Włoszech internet dostępny jest w hotelach i większości barów bądź restauracji na stokach. Zresztą zasięg na stokach w Alpach czy Dolomitach bywa słaby albo go w ogóle nie ma, więc najlepiej korzystać z internetu właśnie w barze. Niestety to wi-fi jest czasem wolne. Włochy to nadal nie jest kraj technologiczny. W porównaniu z rozwiązaniami stosowanymi w kraju wypada nie najlepiej.
a jeśli się nie uda, zakupić włoską kartę SIM.
Jeśli jednak zostajecie dłużej i skończy Wam się internet, możecie rozważyć skorzystanie z lokalnej oferty. We Włoszech jest kilka operatorów telefonii komórkowej, najbardziej znani to: TIM, Vodafone, Wind. Aby kupić kartę SIM i dopasować ofertę, trzeba udać się do punktu sprzedaży. We Włoszech nie da się kupić karty SIM zdalnie. W TIM-ie jest rozwiązanie połowiczne – można wprowadzić dane i zapłacić przez internet, ale i tak po kartę trzeba przyjść do sklepu. Druga sprawa to wybór pakietu. Zdarza się, że oferta, którą wypatrzycie w internecie nie będzie dla Was najlepsza, bo zawiera różne obwarowania i de facto jest nieopłacalna. Nie zapominajcie też, że potrzebny Wam będzie dodatkowy smartfon bądź tablet, gdzie włożycie włoską kartę SIM.
Pakiety: internet i rozmowy dla turystów
Przeglądając strony operatorów komórkowych trafiłam na poniższe pakiety turystyczne „bez abonamentu”.
TIM – 15 GB (Internet 4G), 200 minut rozmów z numerami we Włoszech i zagranicą, karta SIM – koszt 30 euro (w tym 10 euro za kartę SIM), pakiet działa 30 dni, nie da się go przedłużyć;
Vodafone – 2 GB, 300 minut rozmów i 300 smsów (na numery włoskie i zagraniczne), karta SIM – koszt 30 euro (zawiera koszty karty SIM), pakiet działa 30 dni;
Wind – 2 GB, 100 minut na rozmowy z zagranicą, karta SIM – koszt 20 euro (zawiera koszty karty SIM), ważność pakietu to 30 dni, można przedłużyć na kolejne 30 dni za 10 euro;
Tylko internet mobilny (transmisja danych)
Poniżej pakiety bez abonamentowe z samym internetem (transmisją danych). To jest oferta skierowana do wszystkich – nie są to pakiety szyte pod turystów. Informacje zebrałam poglądowo, o szczegóły musicie dopytać w punktach obsługi.
Internet 80 GB: 40 GB (w dzień) + 40 GB (w nocy między 23.30, a 6.00) – koszt aktywacji: 33 euro (w tym jest opłacony pierwszy miesiąc) + 10 euro za kartę SIM, kolejne miesiące po 30 euro,
„Giga In&Out” 20 GB – koszt 15 euro miesięcznie (brak informacji o koszcie karty SIM),
„Total Giga” 50 GB (w dzień) + 50GB (w nocy) – koszt 35 euro miesięcznie (brak informacji o koszcie karty SIM)
Na stronach operatora jest tylko tyle informacji. O szczegóły trzeba dopytać w sklepie.
Punkty operatorów komórkowych w Dolomitach i całych Włoszech
Klikając na linki możecie sprawdzić gdzie znajdują się operatorzy TIM, Vodafone i Wind. Punkty obsługi TIM w Trentino znajdziecie m.in. w Trydencie i Cles (niedaleko Marillevy), a w Südtirolu w Merano, Bolzano, Vipiteno, Bressanone (Brixen) i Brunnico (Kronplatz). Natomiast Vodafone w Trydencie, Bolzano, Merano i Bressanone. Sklepy WIND są w mniejszych miejscowościach np. Pinzolo czy Monclassico (koło Marillevy).
Kiedy internet mobilny działa wolno
Jeszcze taka jedna obserwacja.Jeśli słabo działa Wam internet we Włoszech, to przełączcie w smartfonie na jakość połączenia 3G/2G, a nie LTE. Tę drugą opcję po najwyższej. Kiedyś tak mi doradzono na polskiej infolinii jednej z sieci komórkowej i rozwiązanie się sprawdza.
Kilka włoskich zwrotów związanych z internetem
Scusi, avete wi-fi? (Przepraszam,czy macie wi-fi?)
Posso conettarmi ad Internet? (Czy mogę połączyć się z Internetem?)
Qual’è la password? (Jakie jest hasło?)
lo smartfon/il telefonino (smartfon)
il login/la password (login/hasło)
la (scheda SIM) ricaricabile (karta SIM do doładowywania)
il negozio TIM (punkt obsługi/sklep TIM)
trova un negozio (znajdź punkt obsługi/sklep)
navigare su Internet (surfować w sieci)