Dolomity: 10 lat na Liście UNESCO

Dolomity: 10 lat na liście UNESCO

Dolomity od 10 lat na Liście Dziedzictwa Przyrody UNESCO” – taką informację prasową dostałam nie tak dawno od biura prasowego Południowego Tyrolu. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdybym właśnie nie przejeżdżała autostradą A22 (Brennero – Modena), a przede mną oraz obok mnie (i to po jednej i drugiej stronie) rozpościerały się Dolomity!

Dolomity to najpiękniejsze góry

Dolomity jak doczytałam dalej w informacji, to jedne z najpiękniejszych gór na świecie! Patrząc na ten widok pomyślałam, to nieprawda. To najpiękniejsze góry na świecie bez dwóch zdań. Zresztą, po to założyłam bloga, żeby opowiadać Wam o nich. Potem wprawdzie cel się rozszerzył i zaczęłam pisać o całych Włoszech, ale Dolomity były pierwsze.

Dolomity: 10 lat na liście UNESCO
Marzy mi się, żeby więcej turystów z Polski odwiedzało Dolomity latem!

To nie tylko narty, jest tu masę letnich atrakcji

Dolomity leżą przede wszystkim na terenie regionu Trentino – Alto Adige (Trentino – Poludniowy Tyrol). Na blogu jest masę opisów tutejszych stoków narciarskich. Chociaż Dolomity to nie tylko narty czy snowboardy. De facto, z tego co mi mówili hotelarze, w lecie przyjeżdża tu więcej Włochów niż zimą. Mam takie marzenie, żeby również polscy turyści wpadali tu latem.

Rowery, trekking, via ferraty i wyprawy na lodowce

Latem Dolomity oferują olbrzymią ilość szlaków górskich, via ferrat, szlaków rowerowych, a także letnie wyprawy na lodowce. Dużo o wyprawach rowerowych tu i nad Jeziorem Garda, przeczytacie w wywiadach z Martą i Wojtkiem. Jeśli chcecie zobaczyć wyjątkową panoramę Dolomitów, to jak czytamy dalej w komunikacie, trzeba udać się na tarasy widokowe na Strudlkopf w Dobbiaco/Toblach oraz górskiej hali Mastlé w Santa Cristina w dolinie Val Gardena. Ciekawe mogą być też trasy UNESCO GeoTrail. To 10 szlaków tematycznych, wytyczonych w różnych częściach Dolomitów.

Nazwa “Dolomity” pochodzi od nazwiska francuskiego (o zgrozo nie włoskiego) geologa

Dolomity zwane są też Bladymi Górami. Ich nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego geologa Déodata de Dolomieu. Odkrył on, że są zbudowane z innych minerałów niż pozostała część Alp. Zważywszy na to, że z moich obserwacji wynika (teraz będzie niepolitycznie), że Francuzi i Włosi nie przepadają za sobą, to dość ciekawe pochodzenie nazwy!

Dolomity wypiętrzyły się 30 mln lat temu

Dolomity wypiętrzyły się 30 mln lat temu w momencie zderzenia płyty europejskiej z afrykańską. Jednak ich geologiczna historia jest dużo starsza, sięga 280 milionów lat wstecz. Wtedy na obrzeżach zatoki oceanicznej zaczął tonąć łańcuch górski. Dolomity to stare góry w porównaniu do Apeninów. Te ostatnie ciągle się wypiętrzają, co powoduje częste trzęsienia ziemi. Przynajmniej tak czytałam, bo geologiem i ekspertem w tej dziedzinie nie jestem.

Włochy dominują na Listach Światowego Dziedzictwa UNESCO

Dolomity zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 26 czerwca 2009 r. A’ propos, na Listach Światowego Dziedzictwa UNESCO są prawie całe Włochy! 60% zabytków UNESCO znajduje się w tym kraju!

Dolomity to zjawisko “Enrosadira”

W Dolomitach koniecznie musicie zobaczyć zjawisko „Enrosadira”: wraz z zapadającym zmierzchem Blade Góry zaczynają „płonąć”, zmieniając kolory w blasku zachodzącego słońca.

Ladynowie to tutejsza rdzenna ludność

Obszar Dolomitów (142 tys. hektarów) obejmuje pięć włoskich prowincji: Bolzano / Bozen (Kronplatz, Alta Badia), Trento (Val di Sole, Paganella), Belluno (Civetta), Pordenone i Udine. Duża część terenów leży w Południowym Tyrolu / Südtirolu ze stolicą w Bolzano. Rdzenna, zanikająca już ludność tych obszarów to Ladynowie. Posiadają własną kulturę i język ladyński, którym posługuje się jeszcze niewielka część mieszkańców (ok. 30 tysięcy). Ladyński można usłyszeć w Val Gardenie czy Alta Badii (Sella Ronda).

Przeczytajcie takze:

Autem do Włoch. Jak nie przepłacić i dojechać na luzie?

Gdzie na weekend do Włoch? 6 najpiękniejszych miejsc blisko lotniska w Bergamo na północy Włoch

tekst: Kasia Munnich na podstawie własnych obserwacji i informacji prasowej z biura prasowego Południowego Tyrolu

zdjęcia: biuro prasowe Południowego Tyrolu

5/5 - (1 vote)