Jak przenoszony jest koronawirus? Ile czasu zostaje na powierzchni? Tłumaczenie zaleceń WHO

koronawirus WHO

Jak przenoszony jest koronawirus? Ile czasu koronawirus zostaje na powierzchniach mebli, sprzętach czy klamkach? Czy można zarazić się koronawirusem od zwierząt? Non stop czytam takie nagłówki. Każdy mówi co innego. Właściwie nikt nie wie co jest prawdą.

Rozmawiałam z jednym świetnym marketingowcem, powiedział mi coś w stylu: „oglądałem na youtubie wywiad i jeden z lekarzy mówił, że jest dużo informacji na stronach WHO tylko są po angielsku. I to może być problem”. Faktycznie, nigdy o tym tak nie myślałam, ale ja jestem filologiem i studiowałam języki. I przypomniało mi się jak w pewnym departamencie w trakcie mojej korporacyjnej historii, jak trzeba było napisać coś po angielsku, to większość jeśli nie wszyscy zrobiliby dużo, żebym napisała za nich!

Zatem, przetłumaczyłam dla Was informacje ze strony WHO. Będę aktualizować jak coś się zmieni. Od razu zaznaczam, że WHO informuje, że prowadzi dalsze badania odnośnie tego jak rozprzestrzenia się COVID-19, jaki jest okres inkubacji i czy można się zarazić od zwierząt i będzie aktualizować stronę. Wśród tych informacji nie znalazłam nic w temacie, że koronawirus zginie, gdy zrobi się ciepło. Niestety!

Jakie są objawy choroby wywołanej przez koronowirusa (COVID-19)?

Najpopularniejsze objawy to: gorączka, zmęczenie i suchy kaszel. U niektórych osób wystąpią też bóle, zatkany nos, katar, ból gardła lub biegunka. Zazwyczaj te objawy mają łagodny przebieg i zaczynają się stopniowo.

Niektórzy przechodzą COVID-19 bezobjawowo. Większość (około 80%) wyleczy się bez specjalnej terapii. Ok. 1 na 6 osób, które zarażą się chorobą wywoływaną przez koronawirusa, zachoruje i będzie mieć problemy z oddychaniem. U starszych osób lub tych, którzy mają inne problemy zdrowotne tj. wysokie ciśnienie krwi, problemy z sercem czy cukrzycę, jest bardziej prawdopodobne, że choroba będzie miała poważniejszy przebieg. Osoby z gorączką, kaszlem i trudnościami w oddychaniu powinny skonsultować się z lekarzem.

Jak przenoszony jest wirus?

Chorobę COVID-19 można złapać od innych, zarażonych wirusem. Choroba przenoszona jest z jednej osoby na drugą drogą kropelkową z nosa i ust. „Kropelki” rozprzestrzeniają się, kiedy osoba chora na COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Te kropelki lądują na przedmiotach i powierzchniach. Inni mogą zarazić się koronawirusem dotykając tych powierzchni, bądź przedmiotów, a później dotykając oczu, nosa i ust. Można również złapać COVID-19, wdychając „kropelki”  od osoby z COVID-19, która kaszle lub wydycha powietrze. Dlatego też, jest ważne, aby zachować 1 metr odległości od osoby chorej.

Czy wirus, który powoduje COVID-19 może być przenoszony przez powietrze?

Wg dotychczasowych badań: wirus, który powoduje COVID-19 jest raczej przenoszony drogą kropelkową, a nie przez powietrze.

Czy chorobą wywoływaną przez koronowirusa (COVID-19) można zarazić się od osoby, która nie ma objawów?

Choroba rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelką podczas kaszlu. Ryzyko zarażenia się COVID-19 od kogoś, kto nie ma objawów jest bardzo niskie. Chociaż, wiele osób chorych na COVID-19 ma łagodne objawy. Dotyczy to przede wszystkim, wczesnego stadium choroby. Można zatem złapać COVID-19 od kogoś, kto przykładowo, trochę kaszle, ale nie czuje się chory.

Czy można zarazić się COVID-19 poprzez kontakt z odchodami chorej osoby?

Wydaje się, że ryzyko zarażenia poprzez kontakt z odchodami chorej osoby jest nikłe. Wstępne badania sugerowały, że wirus może być obecny w odchodach, ale nie stanowią one głównego źródła zakażenia. WHO prowadzi dalsze badania nad sposobami rozprzestrzeniania się koronawirusa. W związku z istniejącym ryzykiem, to kolejny powód, aby regularnie myć ręce po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem.

Czy nosząc maseczkę, ochronię siebie przez zarażeniem?

Maseczkę noś, jeśli masz objawy COVID-19 (przede wszystkim kaszlesz) lub zajmujesz się kimś, kto może chorować na COVID-19. Maseczki jednorazowe są jednorazowego użytku. Jeśli jesteś zdrowy lub nie zajmujesz się nikim chorym, to po prostu marnujesz maseczkę. Na świecie brakuje maseczek, więc trzeba ich używać rozsądnie.

Najskuteczniejsze metody ochrony siebie i innych przed zachorowaniem a COVID-19, to częste mycie rąk, zakrywanie buzi łokciem lub chusteczką podczas kaszlu i trzymanie się w odległości przynajmniej 1 metra od ludzi, którzy kaszlą lub kichają.

Ile trwa proces inkubacji koronawirusa?

“Okres inkubacji” oznacza czas pomiędzy złapaniem koronawirusa, a pojawieniem się objawów choroby. Szacuje się, że okres inkubacji COVID-19 trwa od 1 do 14 dni, zazwyczaj około 5 dni.

Czy ludzie mogą zainfekować się COVID-19 od zwierząt?

Koronawirusy to liczna rodzina wirusów, które są powszechne u zwierząt. Okazjonalnie, ludzie zarażają się tymi wirusami i następnie przenoszą je dalej, na inne osoby. Przykładowo, SARS-CoV kojarzono z cywetami (kotowate zwierzę, z wyglądu w stylu łasicy), a MERS-CoV jest przenoszony przez wielbłądy jednogarbne. Do tej pory, nie potwierdzono, jakoby COVID-19 był przenoszony przez jakiekolwiek zwierzęta.  

Jednak, żeby się chronić, chociażby podczas wizyty na targu zwierząt, unikaj kontaktu ze zwierzętami i powierzchniami, których dotykały zwierzęta. Stosuj się do dobrych praktyk w zakresie obróbki mięsa. Kiedy masz do czynienia z surowym mięsem, mlekiem, bądź zwierzęcymi organami, rób to tak, żeby nie zakazić nieugotowanego mięsa. Unikaj jedzenia surowych i niedogotowaych produktów zwierzęcych.

Mimo, że był jeden przypadek kiedy to w Hong-Kongu, pies został zainfekowany koronawirusem, to do tej pory nie ma dowodów na to, żeby psy czy koty przenosiły COVID-19.

Jak długo koronawirus pozostaje na powierzchniach?

Nie jest pewne jak długo koronawirus powodujący COVID-19 zostaje na powierzchniach, ale wydaje się, że zachowuje się podobnie do innych koronawirusów. Badania pokazują, że koronawirusy pozostają na powierzchniach do kilku godzin lub kilku dni. Może się to zmieniać w zależności od warunków (przykładowo typu powierzchni, temperatury lub wilgotności powietrza).

Jeśli zakładasz, że powierzchnia może być zainfekowana, wyczyść ją przy pomocy zwykłego płynu dezynfekującego. Umyj ręce płynem dezynfekującym na bazie alkoholu lub wodą z mydłem Unikaj dotykania oczu, ust i nosa.

Czy to bezpieczne jeśli przyjmę paczkę z obszaru, gdzie występuje COVID-19?

Tak. Prawdopodobieństwo, że zarażona osoba zainfekowała towary jest niskie, a ryzyko złapania koronawirusa z paczki, która była poruszana, podróżowała i była poddana działaniu różnych warunków i temperatury jest również niskie.

Czego nie powinienem robić?

Poniższe metody nie są skuteczne przeciwko COVID-2019 i mogą być niebezpieczne:

  • palenie
  • ubieranie kilku maseczek na raz
  • branie antybiotyków

(tekst z 18/03/2020 – przeniosłam do archiwum)

2 Comments on “Jak przenoszony jest koronawirus? Ile czasu zostaje na powierzchni? Tłumaczenie zaleceń WHO”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *